کوره رنگ،رنگ پودری (الکترواستاتیک)دستگاه رنگ پاش پودری،کانوایر،استا امگاESTA OMEGA

کوره رنگ که بنا به درخواست مشتری و فضای موجود طراحی می شود با دو هدف مورد استفاده قرار می گیرد:خشک کردن قطعات پس از شستشو و پخت رنگ.قبل از پاشش رنگ به سطح مورد نظر باید سطح آن به طور کامل خشک شده باشد که این کار را بوسیله ی کوره رنگ انجام می دهند.در نتیجه قطعات پس از شستشو وارد کوره رنگ می شوند .پس از پاشش الکترواستاتیکی رنگ پودری ،قطعات به منظور ذوب و پخت رنگ وارد کوره رنگ می شوند.از آنجایی که انواع متفاوت رنگ پودری دمای خاصی برای سیال شدن دارد لازم است که میزان دمای کوره رنگ به طور پیوسته کنترل شود.در دمای معینی است که پودرها از یک طرف به سطح قطعه و از طرف دیگر به ذرات مجاور خود می چسبند.گرمایی که از طریق کوره رنگ به سطح داده می شود باید یکنواخت باشد تا بتوان به سطح یکنواختی دست یافت،در نتیجه برای رسیدن به شرایط و محصولات ایده ال باید گردش هوای گرم کوره رنگ به طور پیوسته تحت کنترل باشد.
کوره رنگ در ابعاد و اشکال مختلف نسبت به حجم و تیراژ قطعه ساخته می شود ؛ کوره رنگ به صورت باکسی ،تونلی و یو شکل ساخته می‌شود .

بعد از زیر سازی و تمیز کاری ، پخت رنگ بعنوان اصلی ترین عامل  رسیدن به پوشش و خواص مورد نظر قابل ذکر می باشد که این اقدام بواسطه ی کوره رنگ انجام می شود و در واقع پخت ناقص(از نظر زمان یا دما)توسط کوره رنگ روی پوشش نهایی تاثیر نامطلوبی می گذارد.
دمای پخت پایین یا زمان اقامت کم در کوره رنگ به صورت نامناسب باعث ضعیف شدن مقاومتهای مکانیکی و شیمیایی رنگ و ظاهر نامطلوب رنگ می شود .
پخت با دمای بالا و زمان بیشتر از حد استاندارد نیز باعث مات شدن رنگهای براق و تغییر رنگ پوشش های پودری می شود .
لازم به ذکر است که یک پوشش استاندارد میتواند یک سطح سخت ، براق ، انعطاف پذیر و بسته به نوع رزین بکاررفته ، مقاومت در برابر خوردگی را ایجاد نماید
کوره رنگ با زمان تقریبی  30-26 min و حرارت حداکثر تا 250 درجه سانتی گراد قابلیت پخت منظم مطابق منحنی پخت انواع رنگهای پودر و مایع را دارا می باشد .  کوره پخت رنگ در دماهای مختلف قابلیت خشک کردن و دفع حلال از رنگ و نیز پلیمریزاسیون رزین رنگهای سنتزی را دارد .
حرارت کوره توسط دستگاه هیتر حرارتی ( شامل مشعل و نتیلاتور زمینی ) تامین می گردد ، کنترل و تنظیم حرارت کوره رنگ توسط دو دستگاه ترموستات الکترونیک قابل تنظیم و کنترل است  .  جهت جلوگیری از خروج هوای داخل کوره رنگ از دو دستگاه پرده هوایی استفاده می گردد .
یکی از انواع کوره رنگ ،کوره ی رنگ باکسی است که در واحد هایی با ظرفیت تولید پایین تر مورد استفاده قرار می گیرند و از لحاظ سرمایه گذاری باید متذکر شد که به هزینه های پایین تری  نیاز خواهد داشت.در این نوع از کوره رنگ فن های قدرتمندی هوای گرم را در طول کوره رنگ به جریان می اندازد و در واقع انتقال گرما به قطعات از طریق گردش هوای گرم انجام می گیرد.انتقال قطعه به کوره رنگ،بوسیله ی کانوایر ها انجام می گیرد.گرمای این کوره رنگ به سه روش متفاوت انجام می گیرد:گرمای الکترونیکی،گرمای مستقیم بوسیله ی گاز و غیر مستقیم از طریق گازوئیل.تعداد و اندازه ی آن نیز بر اساس نوع نیازمندی تعیین می شود.
کوره رنگ تونلی که یکی از انواع کوره رنگ است، به دو دسته ی  تفلن و رنگ پودر تقسیم می شوند که از جمله نمونه های کوره   رنگ به موارد ذیل می توان اشاره کرد :
I-TYPE
U-TYPE
W-TYPE
 گروه صنعتی پاشکار صنعت در ساخت کوره رنگ پیشگام است و در این زمینه به موفقیت های جدیدی دست یافته است.به طور کلی کوره رنگ تونلی که یکی از انواع کوره رنگ است برای هماهنگی با محیط به ابزار تخلیه کننده ی گاز نیاز دارد.
1) مشخصات فنی کوره رنگ الکترواستاتیک به روش کانوایر تونلی :
به صورت تونلی قطعه به همراه کانوایر از یک طرف وارد شده و پس از طی حداقل 12 متر با سرعت یک متر در دقیقه طول تونل را پیموده و از طرف دیگر خارج می شود که در این فاصله قطعه کاملا پخته شده و آماده بهره برداری می باشد.
2) مشخصات فنی کوره رنگ الکترواستاتیک به روش کانوایری U شکل :
در این روش کوره به صورت U شکل ساخته می شود که قطعه همراه زنجیر وارد کوره رنگ می شود و پس از طی مسیر حداقل 6 متر طول دوباره از انتهای کوره رنگ دور زده و از کنار درب ورودی خارج می شود.
تفاوت این دو کوره رنگ در این است : که در روش اول سالنی با طول زیاد مورد استفاده قرار می گیرد ، درصورتیکه در روش دوم به دلیل دور زدن قطعه نیاز به طول کمتر و عرض بیشتر داریم.
در مواقع نیاز به سرعت ، جهت رنگ آمیزی تعداد بیشتری قطعه ، باید طول کوره رنگ را در هر دو روش افزایش دهیم که البته نیاز به افزایش ظرفیت مبدل حرارتی نیز داریم ، تا حجم اضافه شده را از لحاظ گرمایش ساپورت کند.
دمای مورد نیاز جهت کوره رنگ حدوداً 200 درجه سانتی گراد در زمان 10 الی 15 دقیقه است .
البته این زمان و دما در رنگهای چکشی و چرمی متغیر است.