کوره رنگ،کانوایر U،استا امگاESTA OMEGA،رنگ پودری،الکترو استاتیک

کوره ها که بنا به درخواست مشتری و فضای موجود طراحی می شوند با دو هدف مورد استفاده قرار می گیرند : خشک کردن قطعات پس از شستشو و پخت رنگ . قبل از پاشش رنگ به سطح مورد نظر باید سطح آن به طور کامل خشک شده باشد . در نتیجه قطعات پس از شستشو وارد کوره می شوند .پس از پاشش الکترواستاتیکی رنگ پودری ،قطعات به منظور ذوب و پخت رنگ وارد کوره ی پخت می شوند.از آنجایی که انواع متفاوت رنگ پودری دمای خاصی برای سیال شدن دارند لازم است که میزان دما به طور پیوسته کنترل شود.در دمای معینی است که پودرها از یک طرف به سطح قطعه و از طرف دیگر به ذرات مجاور خود می چسبند.گرمایی که به سطح داده می شود باید یکنواخت باشد تا بتوانیم به سطح یکنواختی دست یابیم.در نتیجه برای رسیدن به شرایط و محصولات ایده ال باید گردش هوای گرم به طور پیوسته تحت کنترل باشد.

کوره های پخت رنگ در ابعاد و اشکال مختلف نسبت به حجم و تیراژ قطعه ساخته می شود ؛ کوره های پخت رنگ به صورت باکسی ،  تونلی ، یو شکل ساخته می‌شود .

پخت رنگ :

بعد از زیر سازی و تمیز کاری ، پخت رنگ بعنوان اصلی ترین عامل رسیدن به پوشش و خواص مورد نظر قابل ذکر می باشد در واقع پخت ناقص(از نظر زمان یا دما) روی پوشش نهایی تاثیر نامطلوبی می گذارد.

دمای پخت پایین یا زمان اقامت کم در کوره نامناسب باعث ضعیف شدن مقاومتهای مکانیکی و شیمیایی رنگ و ظاهر نامطلوب رنگ می شود .

پخت با دمای بالا و زمان بیشتر از حد استاندارد نیز باعث مات شدن رنگهای براق و تغییر رنگ پوشش های پودری می شود .

لازم به ذکر است که یک پوشش استاندارد میتواند یک سطح سخت ، براق ، انعطاف پذیر و بسته به نوع رزین بکاررفته ، مقاومت در برابر خوردگی را ایجاد نماید
کوره پخت با زمان تقریبی  30-26 min و حرارت حداکثر تا 250 درجه سانتی گراد قابلیت پخت منظم مطابق منحنی پخت انواع رنگهای پودر و مایع را دارا می باشد . این کوره در دماهای مختلف قابلیت خشک کردن و دفع حلال از رنگ و نیز پلیمریزاسیون رزین رنگهای سنتزی را دارد .
حرارت کوره توسط دستگاه هیتر حرارتی ( شامل مشعل و نتیلاتور زمینی ) تامین می گردد ، کنترل و تنظیم حرارت کوره توسط دو دستگاه ترموستات الکترونیک قابل تنظیم و کنترل است  .  جهت جلوگیری از خروج هوای داخل کوره از دو دستگاه پرده هوایی استفاده می گردد .
کوره های تونلی به دو دسته ی  تفلن و رنگ پودر تقسیم می شوند که از جمله نمونه های کوره ی پودر رنگ به موارد ذیل می توان اشاره کرد :

I-TYPE

U-TYPE

W-TYPE

 گروه صنعتی پاشکار صنعت در ساخت کوره های رنگ پیشگام است و در این زمینه به موفقیت های جدیدی دست یافته است.به طور کلی کوره های تونلی برای هماهنگی با محیط به ابزار تخلیه کننده ی گاز نیاز دارد.

1) مشخصات فنی کوره پخت رنگ الکترواستاتیک به روش کانوایر تونلی :
به صورت تونلی قطعه به همراه کانوایر از یک طرف وارد شده و پس از طی حداقل 12 متر با سرعت یک متر در دقیقه طول تونل را پیموده و از طرف دیگر خارج می شود که در این فاصله کاملا ً قطعه پخته شده و آماده بهره برداری می باشد.

2) مشخصات فنی کوره پخت رنگ الکترواستاتیک به روش کانوایری U شکل :
در این روش کوره به صورت U شکل ساخته می شود که قطعه همراه زنجیر وارد کوره می شود و پس از طی مسیر حداقل 6 متر طول دوباره از انتهای کوره دور زده و از کنار درب ورودی خارج می شود.
تفاوت این دو روش در این است : که در روش اول سالنی با طول زیاد مورد استفاده قرار می گیرد ، درصورتیکه در روش دوم به دلیل دور زدن قطعه نیاز به طول کمتر و عرض بیشتر داریم.
در مواقع نیاز به سرعت ، جهت رنگ آمیزی تعداد بیشتری قطعه ، باید طول کوره را در هر دو روش افزایش دهیم که البته نیاز به افزایش ظرفیت مبدل حرارتی نیز داریم ، تا حجم اضافه شده را از لحاظ گرمایش ساپورت کند.
دمای مورد نیاز جهت پخت کوره رنگ پودری حدوداً 200 درجه سانتی گراد در زمان 10 الی 15 دقیقه است .
البته این زمان و دما در رنگهای چکشی و چرمی متغیر است.