کانوایر،کانوایر مونوریل،استا امگا،الکترو استاتیک،رنگ پودریESTA OMEGA

کانوایر،کانوایر مونوریل

گاهی تجهیزات جانبی در خطوط تولید، نقشی بسیار حساس و فراتر از تصور اولیه در سرعت و کیفیت تولید محصول ایفا می کنند. یکی از این سیستم های جانبی در خطوط تولید رنگ، نوار نقاله ها یا ساز و کارهای انتقال محصول از مرحله ای به مرحله دیگر به صورت خودکار هستند.
عمده مصرف این نوار نقاله ها همانطور که اشاره کردیم، در خطوط رنگ و سایر خطوط مونتاژ می باشد. خطوط رنگی که به صورت اتوماتیک ساخته می شوند، از لحاظ ظرفیت و حجم کار انجام شده نسبت به خطوط دستی و یا نیمه اتوماتیک از مزایای بیشتری برخوردارند.
در خطوط اتوماتیک قطعه بر روی نوار نقاله آویزان شده و در کل مسیر شروع به حرکت می کند که در این مسیر می تواند شسته شود، داخل خشک کن قرار گرفته، خشک شود، داخل کابین رنگ رفته و به آن رنگ پاشیده شود و سپس وارد کوره ی پخت شود تا رنگ پخته شده و در انتها هم از خط خارج شود. انتقال قطعه به کلیه مراحل توسط نوار نقاله انجام می گیرد. در واقع کانوایر مهمترین بخش خط رنگ محسوب می شود چرا که اگر به هر دلیلی متوقف گردد کل خط مختل می شود. در سایر قسمت های خط اینطور نیست مثلا اگر کوره دچار اشکال فنی شود، ممکن است با ظرفیت کمتر کار کند به هر صورت خط متوقف نمی شود ولی چون کانوایر ارتباط دهنده ی کلیه ی قسمت هاست و همواره در حال حرکت می باشد، اگر اشکالی در آن بروز نماید در آن صورت کل خط از کار می افتد.
طول نقاله ها را مشتری بر اساس طراحی اولیه ای که برای خط رنگ شده مشخص می کند.
توضیحاتی در مورد ویژگی ها و تفاوت های سیستم های انتقال در خطوط رنگ : در ابتدا توضیحی در مورد کانوایرهای مونوریل و Power and free بدهیم که کانوایر مونوریل بسیار ساده است و اکثرا با آن آشنا هستند. این کانوایر تنها از یک ریل تشکیل شده که زنجیر داخل آن حرکت می کند. این کانوایر به دلیل ساخت ساده ارزانتر بوده و در ایران بسیار پر مصرف می باشد. ولی کانوایر Power and free در ایران کمتر شناخته شده است. این کانوایر از دو ریل تشکیل گردیده که ریل فوقانی همان مونوریل است که به صورت Power مورد استفاده قرار می گیرد و ریل تحتانی ریل free است که در زمانی که اپراتور تصمیم بگیرد به سیستم بالایی متصل می شود. قطعه در ریل Free قابلیت حرکت، توقف و حرکت مجدد به علاوه ی تغییر مسیر را دارا می باشد. به طور مثال قطعه ای در حال رنگ شدن است و اپراتور مشکلی در قطعه رنگ شده مشاهده می کند. اگر درصدد رفع عیب برآید، در سیستم مونوریل ظرفیت تولید دچار مشکل می شود ولی با استفاده از کانوایر Power & Free قابلیت خروج بدون اخلال در تولید به راحتی در اختیار اپراتور قرار می گیرد. به علاوه این کانوایرها بدون ایجاد کوچکترین وقفه در خط می توانند در برخی ایستگاه ها توقف کنند. مزیت بزرگ این کانوایر کاهش هزینه های خط رنگ است. مزیت دیگر آن رنگ کردن قطعات طولانی مثل پروفیل می باشد که از 12 و 18 متر تا 24 متر طول دارند که می توان این قطعات را در یک کوره ی کوچک با ظرفیت پخت زیاد ،رنگ کرد. مثلا اگر برای خط رنگ پروفیل بخواهید با سرعت یک متر بر دقیقه کار کنید به یک کوره ی 22 متری نیاز دارید و اگر بخواهید سرعت خط را به 4 متر بر دقیقه برسانید باید یک کوره ی 80 تا 90 متری داشته باشید. یعنی 90 متر مسیر مستقیم که نیاز به کوره ی طویلی در فضای زیاد دارد و باعث افزایش هزینه های پروژه می شود. اما می توان با استفاده از این کانوایر پروفیل را به صورت عرضی حرکت داد یعنی در جهت X و Y حرکت کند. این کار هزینه های خط رنگ را پایین آورده و در عین حال ظرفیت را بالا می برد.


شرکت فلولینک یکی از بزرگترین شرکت های کانوایرساز دنیا هستند. این شرکت در تمام نقاط دنیا نزدیک به سه هزار پروژه در زمینه ی کانوایرها اجرا کرده است و در زمینه ی کانوایر Power & Free هم همواره یکی از پیشگامان بوده است. طولانی ترین مسیر این کانوایر برای خط کارخانه ی الکترولوکس توسط این شرکت ساخته شده و نزدیک به 44 کیلومتر طول این خط است که کل خطوط کارخانه ی الکترولوکس را بهم متصل کرده است.

عمده مصرف کنندگان این محصول شرکت های رنگ ساز می باشند .البته کانوایرهای سبک و ظریف مورد استفاده خودروسازان واقع نمی شوند. با توجه به بازار و مشکلات اقتصادی شرکت های تولیدی، مشتریان به دنبال استفاده از سیستم های ارزانتر می باشند. بنابراین استقبال از جنس با کیفیت گرانتر فلولینک کمتر می شود.

ارزیابی نمایشگاه رنگ و رزین :
این نمایشگاهها کاملا تخصصی است و برای شرکت های مرتبط با صنعت رنگ بسیار مفید می باشد. ما از روند برگزاری این نمایشگاه نسبت به نمایشگاه صنعت بسیار راضی هستیم. در نمایشگاه های فعلی دیگر خبری از انعقاد قرار داد نیست و بیشتر اطلاع رسانی مطرح است.